Psychoterapia uzależnienia
Gdańsk
Uzależnienie rozumiemy, jako objaw tego, co trudne do przeżycia, wypierane, traumatyzujące. Nikt nie wybiera uzależnienia, bo jest złym człowiekiem, ale dlatego, że być może w substancji lub zachowaniu odnajduje, to co koi, co przynosi ulgę w cierpieniu. W związku z tym psychoterapia uzależnienia tak, jak ją rozumiemy i uprawiamy, to praca z człowiekiem, a nie tylko i wyłącznie z objawem.
Rozumiemy bowiem, że w przeżyciu osoby uzależnionej, ta substancja czy zachowanie, są jak lekarstwo. Z tej perspektywy rozumiemy, jak trudna może być decyzja o abstynencji i ile odwagi musi wymagać. Można przeżywać lęk przed wyobrażaniem sobie życia bez tego, co dawało ulgę. Dlatego też w tym trudnym procesie chcemy Ci pomóc w taki sposób, aby był on bezpieczny dla Ciebie i zgodny z Twoimi celami. Psychoterapia uzależnienia nie ma zabierać, a dawać. Chcemy wraz z Tobą budować Twoją motywację i nadzieję, odkrywać Twoje zasoby i wartości, które sprawiły, że czytasz ten tekst i chcesz przestać pić, brać, grać. Bo choć w tej chwili dominuje strach przed utratą pracy, bliskiej osoby, dzieci lub innych ważnych elementów Twojego życia, to skoro tu jesteś, to znaczy, że nie wyrażasz na taką stratę zgody i chcesz zmiany. Nasza rolą jest Tobie w tym pomóc.
Sięganie po ulgę, jaką daje alkohol, narkotyki czy zachowania, to oddalanie się od tego, co istotne i ważne. W dłuższej perspektywie zawsze przynosi cierpienie zarówno uzależnionemu, jak i jego bliskim i tym, którym na nim zależy. Dlatego też poradzenie sobie z uzależnieniem to nie tylko abstynencja, ale też w dalszych krokach umiejętność stawiania granic, przeżywania i wyrażania emocji, umiejętność budowania bliskich relacji z innymi.
Chociaż abstynencja zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, które rekomendujemy, to dopuszczamy inne formy pomocy. Myśl o abstynencji może wywoływać silny lęk przed psychoterapią uzależnień, dlatego też dopuszczamy możliwość poszukania z Tobą sposobu ograniczenia, redukcji i wyeliminowania alkoholu czy narkotyków z Twojego życia. Rozumiemy, że miejsce substancji musi wypełnić jakaś wartość, np. relacje z bliskimi.
Uzależnienie jest procesem i zgodnie z klasyfikacją DSM V można uzależnienie rozpatrywać na trzech poziomach głębokości: łagodnym, umiarkowanym i ciężkim. Z innym kryterium objawów, ale też z innymi stratami mierzy się osoba, która dopiero się uzależnia i jest na początku procesu, a zupełnie inne doświadczenie ma osoba, której uzależnienie ma charakter ciężki i wieloletni. W tego rozróżnienia wynika dla nas możliwość rekomendowania i wdrażania odpowiedniej formy terapii, w taki sposób, aby była ona najbardziej efektywna. Oczywiście odbywa się to przy Twoim współudziale i ostatecznie to wspólnie podejmujemy decyzję o najbardziej korzystnej formie leczenia. Ważne w naszej pracy jest budowanie relacji z pacjentem, a także wzmacnianie do zmiany zgodnie z zasadami dialogu motywującego, jak również szukanie zasobów i wartości pacjenta, na którym może zacząć budować zmianę i trzeźwość.
Ponieważ uzależnienie jest procesem, to bardzo trudno zorientować się i zauważyć moment, w którym picie dla zabawy, dla relaksu, na stres, staje się piciem szkodliwym, a dalej staje się uzależnieniem. Niestety często pierwsze myśli o zaprzestaniu i ograniczeniu przychodzą wtedy, gdy starty wynikające z picia stają się dotkliwe. Jest to trudny moment, bo wypracowany sposób radzenia sobie z problemami mówi, aby napić się, zaś dalsze picie jednak pogłębia chaos. Może się wtedy wydawać, że z tej sytuacji nie ma wyjścia. Jednak podjęcie terapii uzależnienia daje szansę na zmianę.
Można powiedzieć, że im więcej uzależnienia, tym mniej człowieka. Trzeźwienie jest odwracaniem tego procesu. Im więcej w Twoim życiu twoich wartości i satysfakcji, dobrych relacji, tego co lubisz i co ważne dla Ciebie tym mniej miejsca na destrukcję. W tym procesie trzeźwienia możesz liczyć na nasze wsparcie i profesjonalizm.
Nasze gabinety znajdują się w Gdańsku, jeden we Wrzeszczu, a drugi w Śródmieściu. Jeżeli przyjazd do Gdańska stanowi problem istnieje możliwość sesji online.