Psychoterapia współuzależnienia
Gdańsk

 

Psychoterapia współuzależnienia to niebywale trudna i wymagająca forma terapii. Nasz gabinet działający na terenie miasta Gdańsk, zapewnia stosowną pomoc w tej dziedzinie. Istnieje wiele różnych definicji i teorii uzależnienia. Niektórzy podkreślają fizyczne doświadczenie uzależnienia, na co wskazują objawy odstawienia; inni są bardziej zainteresowani uzależnieniem psychicznym. Niektóre teorie tłumaczą uzależnienie modelem medycznym, podczas gdy inne badają kwestie społeczne i kulturowe.

Wielu teoretyków postrzega uzależnienie jako podkategorię zaburzeń kompulsywnych. Relacja współzależności / współuzależnienia zaczyna się, gdy członkowie rodziny przejmują role innych członków rodziny, zamiast oddzielać się i skupiać na własnych potrzebach. Uzależnienie to postępująca i przewlekła choroba, która dotyka całą rodzinę, przez co powrót do zdrowia jest sprawą rodziny.

Psychoterapia współuzależnienia wymaga ciężkiej pracy ze strony wielu osób. Walcząc ze współuzależnieniem trzeba uświadomić sobie jedną ważną rzecz, a mianowicie, że nie spowodowało się go, nie można go kontrolować, nie można wyleczyć, ale można się do niego przyczynić. Współuzależnieni przyczyniają się do uzależnienia bliskiej osoby jako współuzależnieni. Osoby współuzależnione zaabsorbowane są dysfunkcyjnymi zachowaniami ukochanej osoby lub bliskiego przyjaciela. Tak jak osoba cierpiąca na uzależnienie wymaga wyzdrowienia, tak samouzależniony lub współuzależniony również wymaga wyzdrowienia.

Psychoterpia współuzależnienia pomaga znaleźć sposób na wyjście z patowej sytuacji. Przy odpowiednim ukierunkowaniu daje narzędzia do spojrzenia na siebie i swoje postępowanie z innej perspektywy. Kluczem do odnalezienia nowej drogi jest przepracowanie problemów, a to wymaga niebywale dużego zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i jego najbliższych. W wielu przypadkach, same chęci zmiany to za mało i potrzeba dodatkowego wsparcia osób trzecich.

Oderwanie jest sposobem, w jaki współuzależniony zaczyna zdrowieć. Oderwanie się z miłością to koncepcja, która brzmi irracjonalnie, a jej opanowanie wymaga czasu i praktyki. „Jeśli nie martwię się o uzależnionego, kto to zrobi?” Zachowywanie się tak, jakby nic się nie stało, lub ignorowanie problemu jest po prostu niedopuszczalne!

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie naszej roli w uzależnieniu i tego, w jaki sposób się do tego przyczyniamy. Oderwanie to poznawcze oddzielenie od zachowań nałogowych i osoby uzależnionej. Innymi słowy, kochaj osobę, odrywając się od choroby. To początek uświadomienia sobie i zaakceptowania własnego braku kontroli nad uzależniającym zachowaniem innej osoby.

Często osoby najbliższe uzależnionemu są tak samo chore, jak ich uzależniona ukochana. Nie każdy ma na tyle dużo silnej woli by samemu stawiać właściwe kroki. Dlatego też nasz gabinet, jest ulokowany w wyjątkowo dogodnym miejscu na terenie miasta Gdańsk, dla wszystkich szukających pomocy jak choćby psychoterapia współuzależnienia.